Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 10:05 Bu haber 1399 kez okundu
 
Ukrayna Türkiye’ye Tarım Ürünleri İhracatını Artıracak
Türkiye hükümeti, Ukrayna’da üretilen tarım ürünleri ithalatının kotasını artırmaya ve ithal vergisini azaltmaya karar verdiğini açıkladı.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Ukrayna Türkiye’ye Tarım Ürünleri İhracatını Artıracak

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, sınır tarifeli hayvancılık ürünlerinin kotası çerçevesinde Türkiye’ye ihraç edilecek ürünlerin hacminin arttırılmasını sağlayacağını bildirdi. 
 
Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye Bakanlar Kurulu’nun ithal edilen bazı hayvancılık ve tarım kompleksi ürünleri için gümrük verilerini indirdiği belirtildi. Toplam olarak Türkiye hükümetinin, hayvan ithalatı için vergiyi yüzde 26’ya, karkas et ithalatında gümrük vergisini yüzde 40'a indirdiği ifade edildi.

Bununda dışında Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer ülkelerden buğday ve arpa ihracatının bazı türleri için gümrük vergisi yüzde 35-45’e kadar indirildiği belirtildi. Mısır ithalatında ise verginin yüzde 105 indirildiği aktarıldı.
 
İlgili ürünlerin Türkiye’ye ihraç etmek isteyen Ukrayna’daki şirketlerin, Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne başvurabileceğini belirten açıklamada, Ukrayna Büyükelçiliği’nin yetkisi çerçevesinde Türkiye’deki yetkili kurumlarla işbirliği ve temasların kurulmasına yardımcı ve destek olmaya hazır olduğu belirtildi. 
 
Daha önce Türkiye’nin Ukrayna’da üretilen ürünlerin aktif şekilde ihraç edildiği ülkeler arasında dördüncü, Ukrayna’nın ithal ettiği ülkeler arasında 2. sırada yer aldığı bildirilmişti.

 

Kaynak: qha

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Ukrayna, Türkiye’ye, Tarım, Ürünleri, İhracatını, Artıracak,
Yorumlar
Haber Yazılımı