Haber Detayı
21 Aralık 2021 - Salı 15:08 Bu haber 2634 kez okundu
 
Yem sanayicilerinden indirim açıklaması
Hayvancılık yapan işletmelerin gözü kulağı yem sanayicilerinin yapacağı indirime çevrilirken, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEMBİR) Başkanı Ülkü Karakuş'dan açıklama geldi.
- Haberi
Yem sanayicilerinden indirim açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam Kabine Toplantısı’nın ardından açıkladığı dövize endeksli Türk lirası mevduatları ile ilgili yeni düzenlemelerin ayrıntıları netleşirken gözler tarımsal girdilerdeki fiyat hareketlerine çevrildi.

Dolar 'in 18'i aşmasının ardından açıklanan Türk Lirasını Teşvik Paketi ile 11 TL seviyesine kadar gerileyen döviz kurunun ardından Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEMBİR) Başkanı Ülkü Karakuş'dan açıklama geldi.

Aynı zamanda Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi olan Ülkü Karakuş, hayvancılık yapan işletmelerin gözü ve kulağının yem fiyatlarında olduğunu ifade ederek, yem sanayicileri olarak dövizin düşmesi ile birlikte fiyatlarda indirime gideceklerini söyledi. Karakuş, miktarın oranı, yemlerin çeşidine bağlı olarak yem fiyatlarında yüzde 5-13 arasında indirim yapacaklarını ifade etti.

Bloomberg HT'ye değerlendirmelerde bulunan Ülkü Karakuş, "Yaklaşık bir aydır döviz kurunda meydana gelen olağanüstü artıştan dolayı yem sektörü yüzde 50 ile dövize bağlı olduğu için fiyatlarda ayarlama yapmıştı. Ancak dün itibariyle ortaya çıkan yeni durumdan sonra Türkiye'deki yem fiyatlarında yaklaşık yüzde 5-13 civarında, yemin cinsine göre fiyat düşmeleri yapılacaktır. Bu durumun stabil hale gelmesi sektörümüz açısından dolayısıyla hayvancılık açısından çok önemlidir. Bunun öngörülebilir olması gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. Önemli olan Türkiye'nin makro hedeflerine ulaşması yolunda atılacak adımlardan sanayicinin de mutlaka önceden haber alması ve bunu kendi bütçesi içerisinde değerlendirmesi önemlidir. Biz, dövizin stabil halde, oynaklığının çok düşük olduğu pazar koşullarını arıyoruz. Bunu her mihvalde konuşuyoruz. Dolayısıyla 18 seviyesindeki dövizin anormal olduğunun bilincindeydik. Ancak bunların öngörülebilir olması ve planlamaların sağlıklı bir şekilde yapılması herkes açısından çok önemli" dedi.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Yem, sanayicilerinden, indirim, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı