Haber Detayı
25 Mayıs 2018 - Cuma 17:05 Bu haber 1884 kez okundu
 
Yeni Doğan Buzağılarda Sağlığın Korunması Projesi
HAYVANCILIK Haberi
 Yeni Doğan Buzağılarda Sağlığın Korunması Projesi

Yeni Doğan Buzağılarda Sağlığın Korunması Projesi

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından 2018 yılı Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Yılı olarak ilan edilmiştir. Bu çerçevede İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi  (DOKAP) Başkanlığınca finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi’nin bir alt projesi olarak uygulamaya konulan  “Yeni Doğan Buzağılarda Sağlığın Korunması Projesi” saha çalışmalarına Alucra, Bulancak, Dereli ve Şebinkarahisar ilçelerinde hızla devam ediliyor.

 

Proje kapsamında; yetiştiricilerin yeni doğan buzağılarda bakım ve besleme ile ahır/barınak şartlarının iyileştirilmesi konularında eğitilmeleri ve temin edilen 10 bin adet septisemi serumu ile yeni doğan buzağıların buzağı ölümlerine karşı bağışıklık kazanması planlanmıştır. Böylece ilimizde %4 civarında olan buzağı kayıplarının %2 seviyelerine düşürülmesi hedeflenmektedir.

 

Proje çalışmalarının yoğunlaştığı yerlerden birisi olan Şebinkarahisar’da İlçe Müdürlüğümüz mobil veteriner sağlık ekiplerince hayvancılık işletmeleri ziyaret edilerek; yeni doğan 4 bin başa yakın buzağıya ücretsiz septisemi serumu uygulanmış ayrıca yetiştiricilerimize hayvan besleme ve sağlık önlemleri konusunda teknik bilgi verilmiştir.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: , Yeni, Doğan, Buzağılarda, Sağlığın, Korunması, Projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı