Yazı Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 10:37 Bu yazı 2294 kez okundu
 
Adalar Ülkesi Endonezya
Mithat Direk
mithatdirek@gmail.com
 
 

Uzakdoğu’nun bu en kalabalık ve şirin ülkesine ikinci gelişim. İlk ziyaretimde fazla bir şey anlamamıştım, zira yanımızda Endonezya’dan bir dost vardı ve burayı iyi bildiği için bizi elimizle koymuş gibi her şeyi buldurduğu için ne, nerede, nasıl kavramlarını tam olarak kavrayamamıştım. Yine de o zamandan kalma bilgilerle bu kez kendi kendime başkent Cakarta’yı keşfe çıktık. Bilgiler internetten elde edilse de yeterli ve gerçek hayatla pek uyumlu değil, önyargısız ve yansız yazılar bulmak çok zor. Bu anlamda internetteki bilgiler ile yola çıkmak hem daha pahalı hem de zaman alıcı sonuçlara yol açıyor. Otelimizi internetten buldum, internetteki haritayı incelediğimde hem şehir merkezine, hem de havaalanına yakın konumuyla dikkat çekiyor. Hatta otelin havaalanından yürüme mesafesinde olduğu ifade ediliyor. Oysa gerçek çok farklı, öncelikle Cakarta, Ciliwung nehrinin ve kollarının böldüğü, her bölmesinde bir merkezin oluştuğu bir şehir. Bu nedenle bir merkezden diğer bir merkeze gidebilmek çok zor.

Zaten dünyada trafik sıkışıklığında birinci sırada olan şehirde bir yerden diğer bir yere gitmek yerine merkezde yürüyerek etrafı gezmek daha akıllıca bir davranış. Bu durumu bilmediğimiz için havaalanına yakın konumu ile seçtiğimiz otele ulaşım, taksi ile yarım saat sürdü. Yoğun bir trafikte bunun 1 saate çıkması mümkün…

 

Otelden şehir meydanına, daha doğrusu MONAS adı verilen anıtın olduğu yere ulaşmak uzun zaman aldı. Zaten bu anıt şehrin yeni yüzü olarak, şehre modern bir hava katıyor. Anıtın etrafında dolaşıyoruz, İstiklal Mescid’e ulaşıyoruz. İstiklal Mescid, 200 bin kişilik kapasitesi ile modern bir cami ve külliyeden oluşuyor. Endonezya’nın bağımsızlığının sembolü olarak 1978 yılında Devlet Başkanı Suharto tarafından ibadete açılmış. Cami ve külliyesi 17 yılda yapılmış. Cami, her unsuru ile İslam dininin temel kural ve kaidelerini sembolize ediyor. Caminin ana kubbesinin çapı 45 metre, Endonezya’nın 1945 yılındaki kurtuluşunu, kubbeyi taşıyan 12 kolon Peygamberimizin Rebiul Evvel ayının 12. günü olan doğum gününü, 5 kat, İslam’ın 5 şartını, 66,66 metre uzunluğundaki tek minaresi ise Kuran’daki 6666 ayeti temsil etmekte.

Endonezya, Ekvator üzerinde Sumatra Adasından, Avustralya’ya kadar uzanan adalar topluluğu üzerinde kurulmuş bir takımadalar devleti. Batı ve güneyden Hint Okyanusu, kuzeyden Güney Çin Denizi, kuzey doğudan Büyük Okyanus ile çevrili, 5’i büyük, 300’ü orta büyüklükte, kalanları çok küçük adacıklar olmak üzere toplam 17.508 adadan oluşmakta. Endonezya, aynı zamanda D-8, ASEAN ve İKÖ üyesidir. Komşuları, Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya'dır. Başkent Cava adasındaki Cakarta şehridir. Endonezya ismi, şu anki dünyada tanınan ismi, Hindistan´ın latince ismi; Indus ve Yunancada ada kelimesinin; nesos, birleşiminden oluşmaktadır. Şu anki Endonezya’yı oluşturan adalar, 1500’lü yıllarda Portekiz, İspanyol, İngiliz ve Hollandalı gemici ve sömürgeciler tarafından keşfedilerek, uzun yıllar üs, ticaret ve lojistik merkezi olarak kullanılmıştır. 1800’lü yıllarda anlaşan devletler buranın yönetimini Hollanda’ya devretmişlerdir. Hollanda, ikinci Dünya Savaşına kadar bu adalar topluluğunda tek hakim olarak kalmış, ikinci dünya savaşında Japonya burayı işgal etmiştir. Yaklaşık 3 yıl Japon hakimiyetinde kalan adalar topluluğu, 12 Ağustos 1947 tarihinde bağımsızlığını kazanmıştır. Yaklaşık 450 yıl Hollanda´nın bir sömürgesi olan adalar, bu devirde Hollanda´da ve diğer Avrupa ülkelerinde Yunan - Latin tabiri ile adlandırılmıştır. Ayrıca Endonezya yanardağların patladığı, tsunami ve depremlerin bolca yaşandığı bir ülkedir. Endonezya halkının çoğunluğu Müslümandır. Dünyanın Müslüman devletleri açısından en kalabalık nüfusuna sahiptir. Nüfusun %97'si Müslüman, geri kalanı Hindu ve Hristiyan'dır. Ülkeye içki ve domuz eti sokmak yasaktır, hatta inek eti de yasaklanmıştır, ancak Hindu ve Hıristiyan halkların istekleri üzerine getirilebilmektedir. Türkiye ile ilişkiler gelişmiştir. 

 

Endonezya'nın nüfusunun 250 milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Ülkenin önemi bulunduğu coğrafyanın konumundan ileri gelmektedir. Tropik bir bölgede bulunması nedeniyle Türkiye ile ilişkilerde rakip olma şansı yoktur. Türkiye ile ilişkilerin gelişmesi, özellikle tarımsal üretim açısından tamamlayıcı özellik oluşturacağından gelişime açıktır.

Bu bakımdan ülkenin Türk yatırımcı ve iş adamlarına ciddi biçimde ihtiyacı vardır. Ülkeye ne satılabilir, ne alınabilir diye düşünüldüğünde, hemen hemen Türkiye’de bulunan başta buğday ve un olmak üzere tüm tarım ürünlerinin pazarı vardır. Tropik bölgelerden alınan ürünler ve orkide gibi çiçeklerin de doğal yetiştiği bir bölge özelliği taşıması nedeniyle, bu ürünlerin ucuz biçimde temin edilebildiği bir ülkedir. Bu iki taraflı iklim, ciddi yatırımcı ve iş adamlarına çift taraflı bir ticaret fırsatı sunmaktadır.

 

 
Etiketler: Adalar, Ülkesi, Endonezya,
Yorumlar
Haber Yazılımı