Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 10:15 Bu haber 16504 kez okundu
 
Minyatür sebzeler
ANTALYA'DA bir tarım firmasının ürettiği büyüklüğü 5 santimetreyi geçmeyen mini sebzeler, yurt içinde ve yurt dışında yoğun ilgi görüyor.
BİTKİSEL ÜRETİM Haberi
Minyatür sebzeler

Serik ilçesinde iki dönümlük alanda dört kuşaktır tarımla uğraşan bir ailenin ürettiği parmak büyüklüğündeki patlıcan, kabak, salatalık, havuç gibi minyatür sebzeler giderek artan taleple çeşitlilik kazandı. Ispanak, marul, domates, pancar, biber, kereviz, roka, turp, fasulye ve soğan gibi sebzeleri de mini boyutta üreten firma yetkilileri, yaklaşık 20 minyatür sebzeye olan talebi karşılamaya çalışıyor.

180 TÜR LEZZETLI ÜRÜN
'Atıştırmalık' konseptiyle hazırlanarak paketlenen mini ürünler, marketlerin organik ürün reyonlarında yerini alıyor. Daha kısa süre dalında kalması nedeniyle zirai ilaç kullanımına gerek duyulmadan üretildiği bildirilen mini sebzeler, doğal oluşunun yanında aromalarının da daha leziz olmasıyla talep görüyor. Firmanın Pazarlama Direktörü Burak Akbulut, "180 değişik ürünümüz var. Hepsi bir birinden lezzetli" diye konuştu.

Rusya ve Arap ülkelerine ihracat

Mini sebzelerin yurt içinde ve yurt dışında pazar bulduğunu ifade eden Akbulut, tüketicilerin süpermarket reyonları ile bazı manavlarda bu ürünlere ulaşabileceğini bildirdi.

Dış pazardan gelen talebi de karşılamaya başladıklarını aktaran Akbulut, "Mini ürünlerimiz, yurt dışında da yoğun talep görüyor. En fazla patlıcan, kabak, salatalık ve havuç isteniyor. Şu anda Rusya ve Arap ülkelerine satış yapıyoruz. Bu ülkelere her üründen yılda 150 bin paket gönderiyoruz." bilgisini verdi.

Geçen yıl zeytin boyunda karpuz ürettiklerini anımsatan Akbulut, dış görünüş olarak karpuz olan salatalık tadında, erik boyundaki bu ürün ile birlikte yaz döneminde yeni çeşitleri de piyasaya sunacaklarını kaydetti.

Kaynak: Editör: Tarım Türk Dergisi
Etiketler: Minyatür, sebzeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı